Denise Goldberg's blog

Thursday, April 13, 2006

Pricing mysteries

I wonder... who is in charge of setting prices, and what are they thinking?

Strawberries are very much in season now, and the grocery store has started it's usual pricing confusion. A 16 ounce box of strawberries is usually priced at $3.99, although there are weeks where they will be $2.98 (at the same store).

It's more often that the $3.99 price holds, with the addition of either "two for one" pricing, or "buy one, get one free". As someone who lives alone, I much prefer "two for one" because the sale price is passed on even if you only buy one package (that is, one package for $2, and two packages for $3.99). Somehow that seems more fair to me. This week it was a "buy one, get one" special. For some reason that really annoyed me today, so I actually picked up two packages of strawberries! I can easily go through 1 package in a week since I usually top my breakfast cereal with both bananas and strawberries. I guess I'm going to have a feast of strawberries next week; let's see, home-made smoothies sound good...